تبلیغات
دعای عظم البلا
دعای فرج دعای فرج حدیث موضوعی
به وبلاگ «دیدگاه» خوش آمدید - برجام و سایه شوم جنگ
 
به وبلاگ «دیدگاه» خوش آمدید
دیدگاهی برای دیدبانی از انقلاب اسلامی ایران،یا علی مدد
شنبه 16 اردیبهشت 1396

برجام و سایه شوم جنگ

صادق عبدی

آیا سایه شوم جنگ بواسطه برجام برداشته شده است؟
 
در خصوص سوال مزبور بیان نکاتی چند ضروری است:
 
1)‌ آیا هدف از برجام برداشتن سایه جنگ از سر مملکت ما بود؟ 
 
اگر از اهداف برجام بود پس چرا آقای روحانی در دوران تبلیغاتی اشاره ای بدان نکرده است و حتی بعد ازآن تا قبل از تصویب برجام سخنی به میان نیاورده است.
 
2) آنچه از اهرم برجام، دولت به نفع خود استفاده نموده و مردم را تحریک به قبول آن کرده بود، ایجاد رونق اقتصادی، اشتغال تا حدی که حتی افراد بی بضاعت هم نیاز به دریافت یارانه نداشته باشند بوده است و این هدف را تا آنجا پیش برد که حتی آب خوردن مردم را به برجام گره زده بود. و این ادعا آنچنان واضح است و همگان می دانند که نیاز به اثبات آن نیست.
 
3) با توجه به مطلب مزبور که هدف از برجام صرفاً رونق اقتصادی بود و نه برداشتن سایه جنگ چون اساساً خودشان می دانستند که سایه ای در کار نیست و با توجه به اینکه مقام معظم رهبری فرموده اند این یک دسیسه ای است که دشمن در ذهن ها انداخته است و واقعیت ندارد و هدف اصلی از طرح این گونه مسائل غافل شدن از جنگ اقتصادی است که دشمن براه انداخته است. و با اعمال نظر در اینکه همگان می دانند سایه شوم جنگ را فرزندان غیور شهادت طلب این مرز و بوم و شهدای مدافع حرم و ایستادگی ملت ایران، از حیطه آسمان ایران زمین دور کرده است. پس چرا دولت تمام تلاش خود را در جاسازی این هدف خلاف واقع در اذهان مردم جامعه به کار گرفته است؟ آیا جز این است که دولت به هدف رونق  اقتصادی، که طی چند سال در بوق و کرنا کرده بود و از برجام انتظار داشت، نرسیده است؟ آیا جز این بود که آفتاب تابان اقتصادی اساساً طلوع نکرده است؟ آیا جز این بود که معجزه قرن حداقل در بعد اقتصادی در حد یک شعبده بازی هم رخ نمایان نکرده است؟ و لذا چاره ای جز این ندارد که یک فایده ای را هر چند خیالی برای برجام بتراشند تا شاید از فشار و هجمه های ناشی از آن ، از سقط نوزاد اقتصادی برجام جلوگیری کند؟
 
4) و اما مهترین مسئله ، ایشان مدعی است که قطعنامه های چهارگانه قبلی سایه جنگ را بر کشور تحمیل کرده بود اما برجام این خطر را از سر کشور ما رفع کرده حال باید ببینیم این ادعا با توجه به متن خود برجام واقعیت دارد و یا اینکه بر عکس این سایه همچنان باقی است؟ در پاسخ این سوال باید عرض کنم.
 
اولا: این سوال متقابل قابل طرح است که اگر آمریکا به این نتیجه برسد که همین الان می تواند به کشور ایران حمله کند آیا واقعا برجام جلوی این جنگ را خواهد گرفت، چگونه و چطور؟
 
آمریکا ای که به هیچ گونه قطعنامه ای پایبند نبوده و نیست و تنها و تنها مبنای او برای هرگونه اقدامی حفظ منافع خودش هست و تجربه عملی چندین ده ساله او پس از ثبت و تشکیل سازمان ملل، اثبات کننده این ادعا است حال چگونه می خواهند ثابت کنند که برجام یک امر استثنایی است و می تواند جلوی حمله آمریکا را بگیرد؟
 
بالاخص برجامی که کشور ما متاسفانه یکطرفه تعهدات خودش را اجرا کرده است و هیچگونه امتیازی برای چانه زنی ندارد؟
 
ثانیا: برای پاسخگویی واقعی به سوال فوق باید به ماده 36 برجام و منضمات  مربوط به آن مراجعه کرد.
 
خلاصه مراجعه این خواهد بود که ایران هیچگونه حق اعتراضی در صورت نقض برجام از سوی آمریکا، نخواهد داشت چون نتیجه اعتراض او برگشت تمامی قطعنامه های چهارگانه است که دولت ادعا می کند جلوی آنرا گرفته است خصوصا آن قطعنامه ای که سایه جنگ را برسر مملکت ما انداخته است. 
 
و اما تفضیل آن:
 
آمریکا  و هر کشور دیگری از 1+5 برجام را نقض کنند و ایران مدعی به نقض برجام از طرف کشورهای طرف مقابل باشد و بدان معترض باشد، پروسه اعتراض طی مراحل ذیل انجام خواهد گرفت.
 
مرحله اول : طرفین درمورد موضوع اختلاف صحبت می کنند.
 
مرحله دوم : در صورت عدم توافق، موضوع به کار گروه رفع تحریم که با نمایندگی ارشد اروپا هماهنگ است ارجاع داده می شود.
 
مرحله سوم: در صورت بن بست موضوع اختلاف به «کمیته مشترک» متشکل از 8 نماینده [6 نفر از 1+5 + یک نفر از اتحادیه اروپا + 1 نفر از ایران] ارجاع می شود.
 
مرحله چهارم: این کمیته 15 روز وقت دارد که به موضوع رسیدگی نماید اگر حتی یک نفر از 8 نفر به این نتیجه برسد که موضوع قابل حل نیست کمیته موظف است که موضوع را به سطح وزیران خارجه ببرد و سپس تا 15 روز وقت باقی است تا مشکل رفع گرد.
 
مرحله پنجم: در صورت رفع نشدن مشکل، موضوع به هیئت سه نفره ارجاع می گردد. در صورتی که در این هیئت مشکل حل نگردد موضوع دوباره به کمیته مشترک ارجاع داده شده و 5 روز وقت برای حل آن در نظر گرفته خواهد شد.
 
مرحله ششم: در صورت عدم حل مشکل مسئله به شورای امنیت سازمان ملل می رسد تا طرف ناسازگار را تشخیص داده و محکوم نماید.
 
گام هفتم: طبق قطعنامه تأئید شده در شورای امنیت در صورت حل نشدن موضوع در کمیته مشترک یکی از اعضای شورای امنیت 10 روز وقت دارد تا اقدام به رفع عارضه نماید و در صورت عدم توفیق وی پرونده در اختیار رئیس شورای امنیت قرار خواهد گرفت در نهایت اگر 5 عضو دائمی شورای امنیت به نتیجه نرسند، تحریم های سابق دوباره اعمال خواهد شد.
 
نتیجه: از آنجا که ایران می داند اگر پای قضیه به شورای امنیت برسد تحریم ها دوباره باز گردانده می شود، پس تلاش خواهد کرد که به عنوان طرف شاکی اقدامی نکند و خود را در جای شورای امنیت که هیچکدام از اعضای دائم آن نمی توانند در این مورد حق وتوی خود را به نفع ایران استفاده کنند، قرار دهد.
 
برای اثبات این ادعا، می توان به اقدام و اعتراض ایران به نقض برجام توسط آمریکا با تصویب قانون داماتو اشاره کرد. این اعتراض در نهایت در کمسیون مشترک بررسی شد و نتیجه آن فقط یک بیانیه مطبوعاتی شد و ایران با دست خالی ازآن جلسه برگشت و نمی توانست به اعتراض خود پافشاری کند چون بر اساس بندهای 36و37 متن برجام و بندهای11 و 12 متن قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، پافشاری ایران بر شکایت خود باعث ارجاع شکایت به شورای امنیت سازمان ملل پس از 15 روز خواهد شد که 30 روز پس از آن، قطعنامه2231 بطور خودکار لغو و 6 قطعنامه تعلیق شده شورای امنیت و تحریم های آن بازخواهد گشت و همان قطعنامه هایی که ریاست محترم جمهور ما می گوید سایه جنگ را بر سر کشور گسترانده است.
 
به همین دلیل ایران از ادامه پیگیری صرف نظر کرده است چرا که با هزار و یک تأسف باید گفت، سازوکار اعتراض مسیری یک طرفه به سمت بازگشت همه تحریم هاست. نمی دانم این درد را باید به کجا گفت.آیا یک حقوقدان یا شخص کار کشته ای همراه این هیئت مذاکره کننده نبود؟
 
این چه تنظیم قراردادی است، اعتراض بزنی چه حق با تو باشد و چه نباشد چون طرف مقابل قبول نمی کند محکوم به شکستی و بدتر از آن تمامی آثار قطعنامه های قبلی باید بطور اتوماتیک برگردد. نتیجه معقول، ممنطقی و حقوقی حداکثر می بایست این می بود که اعتراض ایران پذیرفته نشود دیگر چرا در صورت پذیرفته نشدن اعتراض تمامی قطعنامه های قبلی از جمله قطعنامه ای که سایه جنگ درآن گنجانده شده باید برگردد.
 
بگذار به صورت ساده بگویم و برای عموم مردم قابل درک باشد. در هر معامله ای طرفی که معامله را بر هم میزند و در نتیجه آن، شخص بر هم زننده  متعهد به پرداخت خسارت می شود اما در تاریخ دیپلماسی جهان قراردادی به ثبت رسید به نام برجام که هر طرفی آنرا نقض کند، جریمه با ایران است. اگر ایران برجام را نقض کند باید پاسخگو باشد و متاسفانه اگر طرف مقابل یعنی آمریکا و متحدانش برجام را نقض کنند بازهم این ایران است که باید تاوانش را پرداخت کند.
 
ای کاش نتیجه بدینجا ختم می شد چون دشمن می داند ایران نمی تواند هیچگونه اعتراضی کند و لذا هر روز تحریم های جدیدی رابه تصویب می رساند و صریحا برجام را نقض می کند و خلاصه مفهوم برجام این است ایران امتیازات هسته ای را از دست داده است ولی نه تنها به لغو تحریم ها دست نیافته است بلکه تحریم های جدید هر روز به بهانه ای در حال تصویب و اجرا است.
 
نتیجه نهایی: با توجه به متن برجام و قطعنامه 2231 و با توجه به سازوکارهای یکطرفه ایجاد شده درآن عملا سایه جنگ از سر کشورمان برداشته نشده است مگر اینکه کشور ما به تمامی تحریم ها جدید تن در دهد و به عدم لغو تحریم ها توسط آمریکا و متحدانش اعتراض نکند که این در تناقض و تعارض صد درصد با برجام با آن همه هیاهو و جنجال سیاسی است.
 
حال قضاوت با ملت فهیم ما است که شعار دولت مردان را مبنی بر رفع سایه شوم جنگ توسط برجام را بپذیرند یا خیر؟ 
 
صادق عبدی
مدرس دانشگاه وکیل پایه یک دادگستری


نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها : سایه جنگ،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
جمعه 24 خرداد 1398 08:49
erectile stimulation treatment http://viagralim.us erectile stimulation treatment !
Right here is the right web site for anyone who would like to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for ages. Excellent stuff, just excellent!
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 14:19
سلام. مطلب که عالی بود
در صورت تمایل به من هم سر بزنید
موفق باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

تقویم تاریخ
تاریخ روز
ساعت دیدگاه
ساعت فلش مذهبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ذکرایام هفته
همراه با کتاب خدا
آیه قرآن تصادفی
دانشنامه مهدویت
مهدویت امام زمان (عج)
دانشنامه سوره های قرآن
سوره قرآن
وصیت نامه شهدا
وصیت شهدا
کارنامه عملیاتها
جنگ دفاع مقدس
امکانات جانبی
 
 
 
>

پیغام ورود و خروج


IranSkin go Up